Agenda

43rd Annual Symposium on the American Indian - Children: The Seeds of Change
April 14-18, 2015






Information below is for the 43rd Annual Symposium on the American Indian
Children: The Seeds of Change



April 14-18, 2015


Pre-Symposium Events
Tuesday, April 14
Wednesday, April 15
Thursday, April 16
Friday, April 17
NSU Powwow

 



Pre-Symposium Events



American Indian Symposium Film Series
Title: Ronnie Bodean
Steven Paul Judd
(Kiowa/Choctaw), painter, independent film maker, director, and writer
Tuesday, April 14
7-9 PM Webb Auditorium
www.ronniebodean.com

Ronnie Bodean Teaser Trailer


American Indian Symposium Film Series
Title: Playground of the Native Son
Wednesday, April 15
7-9 PM Webb Auditorium
Trailer: vimeo.com/88536157

Playground of Native Son facebook page

 



Tuesday, April 14


American Indian Symposium Film Series

Title: Ronnie Bodean
Steven Paul Judd
(Kiowa/Choctaw), painter, independent film maker, director, and writer
Time: 7-9 PM
Room: Webb Auditorium
www.ronniebodean.com

Ronnie Bodean Teaser Trailer

^^TOP  



Wednesday, April 15


Vendors
Traditional Arts Vendors

Daily 9-4 W-F
Saturday 1-11 p.m.

Institutional Vendors
Daily 9-4 W-F
Saturday 1-11 p.m.

Health and Fitness: Morning Walk
Time:
8:00 - 9:00 A.M.
Room:
UC Circle Drive

NASA Opening Ceremony
Time:
9:30 - 10:00 A.M.
Room: UC Ballroom

Keynote Address: TBA
Time:
10:00 - 10:50 A.M.
Room:
UC Ballroom

Kelly Anquoe: Songs and Dances for the Young
Time: 11:00 - 11:45 A.M.
Room:
UC Ballroom

Lunch on your own
Time:
11:50 A.M. - 12:50 P.M.

Keynote Address: TBA
Time:
1:00 - 1:50 P.M.
Room:
UC Ballroom

Teaching Indigenous Languages Panel
Time:
2:00 - 3:30 P.M.
Room:
UC Ballroom

Hearing Tests: Walk-in Screening
Time:
2:00 - 5:00 P.M.
Room:
UC 223-224, 2nd Floor

American Indian Symposium Film Series
Title: Playground of the Native Son

Time:
7-9 PM
Room:
Webb Auditorium
Trailer: vimeo.com/88536157

Playground of Native Son facebook page

^^TOP



Thursday, April 16


Vendors
Traditional Arts Vendors

Daily 9-4 W-F
Saturday 1-11 p.m.

Institutional Vendors
Daily 9-4 W-F
Saturday 1-11 p.m.

Health and Fitness: Morning Walk
Time:
8:30 - 9:30 A.M.
Room:
UC Circle Drive

General Assembly: Cherokee Promise Scholars
Time:
10:00 - 10:15 A.M.
Room: UC Ballroom

Yvonne Bushyhead: Big Cove Revitalization Project
Time:
10:15 -11:00 A.M.
Room: UC Ballroom

Lunch on your own
Time: 12:00 - 12:50 P.M.

ICWA Panel
Time:
1:00 - 2:30 P.M.
Room: UC Ballroom

Yvonne Bushyhead: The Medicine Man
Time:
2:00 - 2:50
Room: Morgan Room, 3rd Floor

Cherokee Language Scholars Forum
Time:
2:00 - 2:50 P.M.
Room: Redbud Room, 3rd Floor

Native Language Forum: Muscogee (Creek) Scholars
Time:
3:00 - 4:30 P.M.
Room: UC Ballroom

Indigenous Languages Documentation & Revitalization Seminar
Time:
6:00 - 7:30 P.M.
Room: Morgan Room, 3rd Floor

Cultural Activity: Sam Watts-Scott Interactive Art Workshop
Time:
6:00 - 8:00 P.M.
Room:
Redbud Room, 3rd Floor

^^TOP



Friday, April 17



Vendors
Traditional Arts Vendors

Daily 9-4 W-F
Saturday 1-11 p.m.

Institutional Vendors
Daily 9-4 W-F
Saturday 1-11 p.m.

Health and Fitness: Morning Walk
Time:
8:30 - 9:30 A.M.
Room:
UC Circle Drive

Indigenous Languages Documentation & Revitalization Seminar
Time:
8:30 A.M. - 5:00 P.M.
Room: Morgan Room, 3rd Floor

General Assembly: Cherokee Promise Scholars
Time:
10:00 - 10:30 A.M.
Room: UC Ballroom

Dr. Ben Kracht: Field Methods in Ethnology
Time:
1:00 - 2:15 P.M.
Room: Redbud Room, 3rd Floor

American Indian Education in Oklahoma Panel
Time:
1:00 - 2:30 P.M.
Room: UC Ballroom

Higher Education Leadership Panel
Time:
2:30 - 4:00 P.M.
Room: UC 223-224

Cultural Activity: Traditional Stickball Games
Time:
3:00 - 4:30 P.M.
Room: Beta Field

Concert: Samantha Crane
Time:
7:00 - 9:00 P.M.
Room: UC Ballroom

^^TOP



NSU POWWOW


Welcome to the new NSU Event Center! Gourd dancing, grand entry, intertribal dancing, and contest dancing. Free and open to the public. Vendors welcome.

Saturday, April 18
3:00 – midnight NSU Event Center


HEAD STAFF
MC - Mark Wilson
Head Lady Dancer – Vanessa Moore (Osage/Pawnee/Blackfeet)
Head Man Dancer – TBA
Head Gourd Dancer – Chris Chanate (Kiowa/Cherokee)
Head Singer – Patrick Oyebi (Kiowa)
Color Guard – TBA
Arena Director – Kelly Anquoe (Kiowa/Cherokee)

Sponsor: Oklahoma Arts Council

^^TOP