Ovation Awards and Other Achievements

2021 Recipients

Academic Achievement Awards: College of Business and Technology

Allison White, B.B.A. Managerial Accounting, Braggs
Jeff Faulker, B.B.A. Public Accounting, Fort Gibson
Bradley Soliman, B.B.A. Financial Planning, Park Hill
Cade Mccoy, B.B.A. Financial Management, Tulsa
Matthew Archer, B.B.A. Business Administration (General), Broken Arrow
Brian Vickers, B.B.A. Business Administration - Business Analytics, Broken Arrow
Kathryn Smith, B.B.A. Business Administration - Healthcare Management, Owasso
Precious-April Suabnag Vang, B.B.A. International Business Management, Lincoln, Arkansas
Sarah Newsome, B.B.A. Management-Human Resources, Tulsa
Emily Barrett, B.B.A. Management – Entrepreneurship, 
Springdale, Arkansas
Brittney Anderson, B.B.A. Health Organizations Administration – Health Informatics, Tahlequah
Michelle Williams, B.B.A. Health Organizations Administration – Healthcare, Administration, Owasso
Sara Rose-Brownfield, B.B.A Health Organizations Administration - Long Term Care, Tahlequah
Kimberly Fulton, B.B.A. Digital Marketing, Muskogee
Jacob Hobbs, B.B.A. Supply Chain Management, Tulsa
Bradley Weiler, B.B.A. Hospitality and Tourism Management, Tulsa
Tyler Mccrate, B.B.A. Entrepreneurship, Pryor
 

Academic Achievement Awards: College of Education

Christina Epperson, B.S. Ed. Early Childhood Education, Tulsa
Savannah Dewitt, B.S. Ed. Health and Human Performance with Clinical/Wellness, Sand Springs
Brody Parrick, B.S. Ed. Health and Human Performance with Fitness/Recreation, Stroud
Marvin Goudeau, B.S. Ed. Health and Physical Education, Glenpool
Savanna Hale, B.S. Ed. Elementary Education, Inola

Academic Achievement Awards: College of Liberal Arts

Eric Nguyen, B.F.A. Graphic Design, Muskogee
Chloe Carver, B.F.A. Studio Art-2D, Bokoshe
Renee Martin, B.A. Ed. Art Education, Tulsa
Katelyn Shearhart, B.A. Drama,  South Coffeyville
Jackylin Carlin, B.A. Communication Studies- Relational Communication, Muskogee
Abigail Six, B.A. Communication Studies- Corporate Communication, Beggs
Sara Wilson, B.A. Media Studies -- Multimedia/Journalism, Fort Gibson
Kylea Anderson, B.A. Media Studies -- Public Relations/Advertising, Inola
Aubrey Acuff, B.S. Criminal Justice, Tulsa
Billy Hunter, B.A. Sociology, Vian
Jace White, B.A. Geography and Sustainability, Eagle River, Alaska
Elizabeth L. Stroud, B.A. Political Science, Tahlequah
Amanda Nash, B.A. History, Canadian
Claire Coyne, B.A. Ed. Social Studies Education, Miami
Aunika Anderson, B.A. Creative Writing, Spiro
Jennifer Siegel, B.A. English, Sand Springs
Chaylan Asher, B.A. Ed. English Education, Kansas
Jackson Washburn, B.A. Music-Jazz Studies, Talihina
Logan Blunt, B.A. Music- Musical Arts, Owasso
Parker McElwain, B.A. Music- Performance, Claremore
Lissie Franklin, B.M.E. Music Education, Adair
Cheala Green, B.S.W. Social Work, Collinsville

Academic Achievement Awards: College of Extended Learning and NSU Muskogee Campus

Emily Goss, B.S. Organizational Leadership, Broken Arrow
 

Academic Achievement Awards: Gregg Wadley College of Science & Health Professions

Nereida Torres, B.S. Biology - Cell and Molecular Biology, Tahlequah subprogram, Broken Bow
Sana Ahmed, B.S. Biology - Cell and Molecular Biology, Broken Arrow subprogram, Jenks
Bailey Zagrabelny, B.S. Integrative Biology - Fish and Wildlife, Owasso
Katie Worden, B.S. Integrative Biology – Organismic, Broken Arrow
Dylan Altman, B.S. Chemistry – Professional, Muskogee
Jacob Allred, B.S. Chemistry – Biochemistry, Jenks
Derek Moss, B.S. Computer Science, Sand Springs
Carlos J.  Nino  Cocoma, B.S. Mathematics, Tahlequah
Emily Tackel, B.S.Ed. Mathematics Education, Marlow
Alexa Martin, B.S.N. Nursing, Broken Arrow
Joshua Prealow, B.S. Speech-Language Pathology, Collinsville
Cavin Shambles, B.S. Nutritional Science -- Allied Health, Vinita
Rachel Archer, B.S. Nutritional Science – Dietetics, Tahlequah
Jennifer Morgan, B.S. Medical Laboratory Science 2+2, Fairland
Kody Byrd, B.S. Medical Laboratory Science 3+1, Sallisaw

Return to Top of Page

Academic Achievement Awards: Graduate College

Steven Sly, M.Ed. Mathematics Education, Wagoner
Destiny Morris, M.S. Natural Sciences , Kiefer
Billy Hefton, M.A. Communication Studies, Tulsa
Jonathan Lee, M.S. Health and Kinesiology, Tahlequah
Hannah Bunn, M.S. Library Media & Information Technology, Tulsa
Jacob Murphy, M.S. Leadership, Tahlequah
Megan Fuller, M.S. in Occupational Therapy, Pryor
Jasmine Newton, M.S. Counseling- School Counseling, Tulsa
Lindsey Bone, M. Ed. Instructional Leadership, Bixby
Kristin May, M.Ed. Science Education, Oklahoma City
Sherida Thatcher, M.Ed. Early Childhood Education, Tahlequah
Jonathan (Tanner) Bushyhead, M.Ed. School Administration, Jenks
Jason Langley, MBA- Professional Business Administration, Broken Arrow
Cheyhoma Dugger, MBA - Business Administration, Hartshorne
Lacey Christie, MPH, Public Health, Claremore
Becky Mills, M.A., American Studies, Broken Arrow
Amanda Just, MSN, Nursing Program, Mustang
Haley Orr, MED, Reading, Tulsa
Haley Griggs, M.S. Criminal Justice, Bixby
Maurie Traylor, M.Ed. Special Education-ASD Program, Tulsa
Destiny Newbold , Speech Pathology, Broken Arrow
Benjamin Garner, Masters, Accounting and Financial Analysis, Tulsa
 

Academic Achievement Awards: College of Optometry

Kayla Cook, O.D. Doctor of Optometry, Guthrie
 

NSU Honor Society Award - Sophomore

Lindsey Freymuth, Tahlequah
Kathryn Holcroft, Pryor
Gracie Johnson, Arkoma
Kendall Parris, Broken Arrow
Jordan Presley, Wagoner
Tiffany Reece, Park Hill
Anneliese Shannon, Muskogee
Dustin Anderson, Granbury, Texas
Abigayle Carson, Wagoner
 

NSU Honor Society Award - Junior

Gabrielle Barnes, Grove
Kaylee Bradshaw, Tulsa
Breanna Cecil, Broken Arrow
Alexis Clifton, Tulsa
Alicia Clifton, Tulsa
Anna Dodgen, Broken Arrow
Elizabeth Duncan, Inola
Tiffany Forrester, Inola
Gentrie Griffin, Muldrow
Mattie (Jamie) Hurlburt, Tahlequah
Laura Marshall, Tulsa
Abigail Mashburn, Broken Arrow
Ryan Mccully, Wichita, Kansas
Corbyn Pesch, Blanchard
Kaleb Standridge, Antlers
Faith Swart, Vinita
Andrea Tibbs, Broken Arrow
Phoenix Walker, Gore
Neriah Wharry, Idabel
Katherine Wilkerson, Owasso
 

NSU Honor Society Award - Senior

Ally Baker, Dewar
Tiffany Jones, Tulsa
Emily Barrett, Springdale, Arkansas
Chanel Boydston, Claremore
Cassidy Brown, Broken Arrow
Haley Brown, Haskell
Gabrielle Budder, Claremore
Carlee Cox, Wagoner
Kelsey Crawford, Wagoner
Tabetha Davis, Sallisaw
Christina Epperson, Tulsa
Laura Ferguson, Tulsa
Courtney Graham, Muskogee
Brooke Hill, Fort Gibson
Bethany Hill, Howe
Danielle Hill, Tulsa
Brennan Hocketts, Norman
Haley Horner, Tahlequah
Amber Inman, Broken Arrow
Kylie Irvin, Sallisaw
Benny Jones, Talihina
Amanda Liske, Pauls Valley
Elaine McDaniel, Inola
Katheryn McInnis, Tahlequah
Samantha Moore, Muskogee
Jamie Mueller, Muskogee
Eric Nguyen, Muskogee
Emily Pendergraft, Wagoner
Grace Pere, Broken Arrow
Samantha Phillips, Tahlequah
Catherine Ridgeway, Tulsa
Mariah Rose, Proctor
Bannan Sarhan, Tulsa
Hannah Scaff, Tahlequah
Madison Scott, Checotah
Jessica Sharp, Coweta
Katelyn Shearhart, South Coffeyville
Britney Slape, Vian
Dawn Sledd, Tahlequah
Dawsyn Smith, Bristow
Elizabeth Stroud, Tahlequah
Kaitlyn Summers, Broken Arrow
Rebecca Summers, Broken Arrow
Larissa Tillery, Sallisaw
Shan Wang, Tahlequah
Madison Whitekiller, Claremore
Rachel Wilkins, Broken Arrow
Madison Wrather, Yukon
Raina Wrather, Yukon
Bailey Wyckoff, Coweta
Bailey Zagrabelny, Owasso
 

NSU Honor Society Award - Graduate

Lee Ann Adams, Oklahoma City
Flor Alva-Rodriguez, Tulsa
Shannon Baker, Manhattan, Kansas
Terra Beaver, Okmulgee
Cynthia Bendabout, Locust Grove
Lindsay Bone, Bixby
Kayya Bonea, Broken Arrow
Kristi Bradley, Owasso
Kyleigh Brewer, Tulsa
Kylie Bright, Fort Gibson
Rebecca Bristow, Tulsa
Katherine Buckner, Tulsa
Hannah Bunn, Tulsa
Lauren Buss, Okmulgee
Brooke Butler, Tulsa
Andolyn Campbell, Westville
Ashley Carter, Tahlequah
Beth Conn, Bristow
Jennifer Daggs, Bixby
Davey Ellis, Broken Arrow
Amie Ellison, Broken Arrow
Ariel Farrier, Tahlequah
Tiara Fourkiller, Stilwell
Billy Gordon, Okemah
Sarah Griffin, Tulsa
Jonna Grossman, Pryor
Wendy Hall, London, Ohio
Corey Hess, Mounds
Rebecca Hern, Jay
Julie Hooker, Broken Arrow
Susana Jackman, Muskogee
Julie Jarrett, Broken Arrow
Michelle Jennings, Broken Arrow
Marlena Jones, Tulsa
Brittany Lang, Wagoner
Jordan Langston, Kansas
Emily Mose, Broken Arrow
Jacob Murphy, Tahlequah
Natasha Murray, Jay
Jeremy Mysse, Tulsa
Donna Niceley, Wagoner
Victoria Olsen, Broken Arrow
Daniel Philson, Tulsa
Angela Raiber, Inola
Aubrey Rich, Sallisaw
Le Roberts, Tulsa
Gaelen Rose, Tahlequah
Bailey Sawyer, Tulsa
Kimberly Shockley, Bristow
Amanda Stone, Broken Arrow
Suzanne Sutton, Broken Arrow
Darcy Swanson, Oklahoma City
Darla Tanner, Salina
Sherida Thatcher, Tahlequah
Randilyn Thompson, Tulsa
Jillien Turner, Owasso
Melissa Turner, Tulsa
Megan Washburn, Cedar Rapids, Iowa
Gwendolyn Winford, Broken Arrow
 

NSU Honor Society Award - Optometry

Kevin Struble, Tahlequah
Matthew Endres, Bolivar, Missouri
Kaylee Bobbitt, Hominy
Jenna Dougherty, Wichita, Kansas
Aaron Meyer, Manhattan, Kansas
Morgan Newton, Cabot, Arkansas 
Taylor Vincent, Tahlequah
Madeline Smith, Shawnee, Kansas 
Aubry Tackett, Yukon
Brianna Albers, Garden Plain, Kansas
Paige Fielden, Kansas
Jadica Piela, Muskogee
Nathan Kuykendall, Claremore
Scotti Freeman, Tahlequah
William Grovenburg, Tahlequah
Tiffanie Nguyen, Rogers, Arkansas
Kelli Schaedel, Tahlequah
Joey Nugent, Tahlequah
Wesley Rushing, Tahlequah
Ameerah Al-Sadi, Broken Arrow
Macy Arp, Harrisburg, Missouri 
Claire Keating, Broken Arrow
Sarah Rawlings, Dallas, Texas
Caleb Francis, Trout, Louisiana
James Hardgraves, Fayetteville, Arkansas
Claire Moore, Yukon
Heather Polson, Emporia, Kansas
Jessica Livermont, Tahlequah
Ryann Barnes, Tahlequah
Sarah Meinders, Stillwater
Stephanie Fulton, Collinsville
Cindy Le, Yukon
Anna Venizelos, Claremore
Brett Beasley, Tahlequah
Bryce McIntosh, Beggs
Baylee Moles, Tahlequah
Brooke Pankhurst, Tahlequah
Katherine Nguyen, Tahlequah
Hayden Black, Henryetta
Kayla Cook, Guthrie
AnnMarie Sparacino, Salina, Kansas
Hannah Sanders, Morrison
Brianna Weber, Derby, Kansas
Camille Friday, Lamar, Missouri 
John Gray, Tahlequah
Derek Gurley, Ada
Tarah O’Neal, Tahlequah
Curtis Zachry, Texarkana, Texas
Christine McCracken, Tulsa
Joana Pantoja, Oklahoma City
Payden Cloud, Ponca City
Paige Taylor, Tahlequah
James Coburn, Muskogee
Karli Weise, Jansen, Nebraska
Kristina Flaig, Lawton
 

NSU Hall of Fame

Samantha Phillips, Tahlequah
 

Outstanding Freshmen

Taylynn Banks, Wheaton, MO
Savanna Zackery, Weleetka
Piper Smith, Westville
Kacy Luce, Tuttle
Mariah Kimble, Tahlequah
Hannah Sapp, Seminole
Lauren Wilcox, Ft. Gibson
Dylan Ward, Claremore
Macey Crawley, Norman
Chelbie Turtle, Park Hill
 

Outstanding Seniors

Lauren Cole, Claremore 
Carter Combs, Inola 
Mandy Kunz, Broken Arrow 
Taylor Lloyd, Ardmore 
Miranda Skinner, Carl Junction, MO 
Lorance Washington, Broken Arrow 
Gail Young, Collinsville
 

Outstanding Graduates

Anna Turner, Broken Arrow -Fall 2020
Jacob Murphy, Texoma-Spring 2021

Return to Top of Page

53rd annual ovation awards to recognize student acheivement at tahlequah on april 22 2021 cover page